Protetyka

Home / Protetyka

Protezy

W zależności od charakteru ubytków stomatolog może zastosować protezę częściową lub całkowitą. Proteza częściowa, będąca alternatywną dla mostu protetycznego może zastąpić pojedyncze ubytki.

Tradycyjne protezy całkowite są wykonane z akrylowej podstawy dopasowaną do kształtu i koloru dziąseł pacjenta. Proteza górna opiera się na podniebieniu górnym, całkowicie je zakrywając, proteza dolna twarzy kształt podkowy dopasowanej do języka.

Proces adaptacyjny może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

koronypelnoceramicznaKorony pełnoceramiczne

Korony dają doskonały efekt estetyczny. Perfekcyjnie odtwarzają warunki załamywania się, absorpcji i odbicia światła, do złudzenia przypominają naturalne zęby. Najczęściej stosuje się je w leczeniu estetycznej części uzębienia.

mostyMosty

Mosty to stałe, niewyjmowane uzupełnienia protetyczne. Ich funkcjonowanie opiera się na odbudowie braków przy wykorzystaniu pozostałych, zdrowych zębów pacjenta.

Zalety mostów protetycznych:

– dają większy komfort użytkowania niż ruchome uzupełniani protetyczne
– siły oddziaływania na most w trakcie żucia są przenoszone na zęby filarowe

koronyporcelanoweKorony porcelanowe na stali

Korony ceramiczne na stali są jednym z najpopularniejszych  uzupełnień protetycznych. Trzonem korony jest warstwa specjalnego stopu metali pokrywana porcelanową licówką imitującą naturalny kolor zęba. Korony najczęściej stosuje się w leczeniu zębów bocznych.

Zalety koron na podbudowie z metalu:

– wysoka wytrzymałość
– zadawalające efekty estetyczne
– wysoka szczelność brzezna
– są tańsze od koron pełnoceramicznych